Plamy soczewicowate zwane są też plamami starczymi. Są to ciemnobrunatne przebarwienia skórne, które mogą pojawiać się na całym ciele. Są one większą od piegów, dlatego stanowią defekt estetyczny. Skóra wygląda na starszą, stąd dąży się do ich eliminacji czy rozjaśniania różnymi metodami. Skąd biorą się plamy soczewicowate i jak im przeciwdziałać?
Plamy soczewicowate – efekt nadmiernej ekspozycji na słońce
Warto wiedzieć, że plamy soczewicowate powstają na skutek nadmiernej produkcji melanocytów i ich transportu, do górnych warstw skóry. Do hiperpigmentacji dochodzi, gdy skóra narażona jest na działanie szkodliwego promieniowania UVB. To właśnie ono odpowiada za pobudzenie organizmu do produkcji melaniny, czasem zbyt intensywnej. Jeśli skóra nie jest dostatecznie chroniona przed słońcem, to bardzo prawdopodobne jest powstawanie takich mnogich zmian na skórze dekoltu, twarzy czy dłoni, a także plecach. Plamy mogą przybierać nieco jaśniejszy lub ciemniejszy odcień brązu, niemniej są bardzo widoczne.
Jak zniwelować widoczność plam soczewicowatych? Skuteczne sposoby na twarz i ciało
Jeżeli już takie plamy powstały na skórze, to można oczywiście wdrożyć pielęgnację, która pozwoli zniwelować ich widoczność. Do zabiegów kosmetologii, które pomagają na przebarwienia skórne należy laseroterapia i krioterapia. Można stosować je nie tylko na dłonie, ale i inne części ciała. Na co dzień warto stosować peelingi kwasowe, które powodują rozjaśnienie skóry. Dobrym wyborem są takie z kwasami PHA. Do takich kwasów można zaliczyć laktobionowy, który sprawdza się nawet dla skóry wrażliwej. Plamy soczewicowate mogą mieć nawet do 20 mm średnicy, zatem mogą być naprawdę duże. Peeling kwasowy należy wykonywać raz w tygodniu, a na co dzień stosować płyn micelarny o formule tłuszczowej i pianki oczyszczające na bazie wody z dodatkiem składników o właściwościach rozjaśniających, choćby witaminą C czy niacynamidem. Można też sięgnąć po serum i krem zawierający takie składniki. Z kolei na noc bardzo dobre połączenie stanowić będzie niacynamid i retinol lub jego pochodna. Warto wiedzieć, że osoby wrażliwe na retinol bardzo często mogą sięgać po pochodne retinolu i nie powodują one u nich podrażnień skóry. Zatem serum i krem z retinalem może dobrze się sprawdzić.
W jaki sposób zapobiegać powstawaniu plam soczewicowatych na ciele?
Często mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć i tak jest również w przypadku plam soczewicowatych. Najlepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a także osłaniać ciało, stosując odzież lekką, przewiewną, a zarazem zawierającą filtry przeciwsłoneczne UPF 40 lub UPF 50 dodawane do włókien. Na wszystkie odsłonięte części ciała należy aplikować krem z filtrem SPF. Najlepiej jeśli produkt zawiera nowoczesne filtry chemiczne, które zwalczają nie tylko UVB, ale i promieniowanie UVA. Najwyższa ochrona, czyli SPF 50+ jest wskazana w przypadku osób ze skłonnością do przebarwień czy takich, których skóra regeneruje się powoli. Krem z filtrem trzeba nakładać zarówno na ciało, jak i na twarz, przy czym do twarzy trzeba znaleźć dedykowany produkt, który będzie niekomedogenny, a więc nie będzie powodował zatykania porów i powstawania zaskórników. Ważny jest odpowiedni krem pod oczy, a także pomadka ochronna do ust. Krem ochronny trzeba aplikować co dwie godziny, gdy przebywa się na słońcu przez dłuższy czas. Warto unikać ekspozycji w przypadku wysokiego indeksu UV.
Artykuł sponsorowany